A Moody’s hitelminősítő intézet pénteken egy fokozattal leminősítette az Egyesült Államok államadós-besorolását Aaa-ról Aa1-re. Ez azt jelenti, hogy bár továbbra is rendkívül megbízható adósnak számít a világ legnagyobb gazdasága, a hitelképessége hivatalosan romlott.
Lerontották az USA adósbesorolását
A döntés hátterében az amerikai államadósság folyamatos növekedése áll. A Moody’s szerint az elmúlt évtizedekben a kormányzatok nem tudták tartósan csökkenteni a költségvetési hiányt, miközben a kamatkiadások egyre nagyobb részét emésztik fel a bevételeknek. Ha nem történik érdemi változás, 2035-re a szövetségi hiány elérheti a GDP 9%-át, míg az államadósság a gazdaság méretének 134%-ára nőhet. Ez aggasztó arány még egy olyan nagy és erős gazdaság esetében is, mint az Egyesült Államok.
De mi köze van ennek a Bitcoinhoz?
A történelmi tapasztalatok azt mutatják, hogy amikor a hagyományos pénzügyi rendszer megrendül, az emberek egy része alternatív megoldásokat keres. A Bitcoin – mint decentralizált, korlátozott kínálatú digitális eszköz – ilyenkor különösen vonzó lehet. Ha csökken a bizalom az amerikai dollár, vagy általában a központi banki irányítású rendszerek iránt, akkor az olyan eszközök, mint a Bitcoin, menedéket jelenthetnek a befektetők számára.
Ráadásul ha az államadósság kezelhetetlenné válik, a jegybank (Fed) nyomás alá kerülhet, hogy pénznyomtatással próbálja megoldani a helyzetet – ami inflációhoz vezethet. Ez tovább erősítheti a digitális értéktárolók iránti keresletet.
Természetesen egyetlen leminősítés nem fogja azonnal kilőni a Bitcoin árfolyamát. De hosszabb távon erősítheti azt a narratívát, hogy szükség van egy “államfüggetlen” pénzügyi alternatívára. És ha a befektetők elkezdenek ezen elgondolkodni, az komoly hatással lehet a kriptopiacra.
Egy biztos: a világ legnagyobb gazdaságának pénzügyei már nem annyira stabilak, mint korábban.